Aktualnie w większości dużych gospodarstw możemy spotkać nowoczesne maszyny rolnicze. Właściciel gospodarstwa musi jednak nauczyć się odpowiednio obsługiwać wszystkie te urządzenia. Nowe maszyny rolnicze są coraz bardziej skomplikowane w obsłudze, nie mówiąc już o naprawach. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć temat naprawy maszyn rolniczych i spróbujemy odpowiedzieć na bardzo istotne pytanie, czy warto naprawiać maszyny rolnicze.
Zapraszamy do lektury!
Maszyny rolnicze. Nowe czy używane?
Każde gospodarstwo rolne, nawet te najmniejsze potrzebuje sprzętu rolniczego. Oczywistym jest fakt, że w tego typu gospodarstwach zasobność portfela jest dużo mniejsza, dlatego właściciele decydują się bardzo często na zakup używanych maszyn rolniczych. Jednak czy jest to najkorzystniejsza opcja? Co bardziej się opłaca, zakup nowej maszyny czy używanej?
Zakup nowych maszyn
Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy założyć, że nowe maszyny rolnicze są niezawodne oraz reprezentują dużo wyższą jakość wykonania i spełniają najwyższe normy, oraz standardy. Dzięki temu praca, którą wykonuje rolnik jest łatwiejsze i szybsza. Czas, który można zaoszczędzić jest niezwykle istotny w szczególności jeśli chodzi o branżę rolniczą. Na zakup nowej maszyny dostajemy również gwarancję od producenta, co daje nam pewnego rodzaju ochronę i bezpieczeństwo w razie uszkodzenia sprzętu.
Wszystkie powyższe argumenty przemawiają za tym, że warto kupić nową maszynę. Warto jednak pochylić się nad minusami tego rozwiązania. Obecnie bardzo rzadko podchodzi się obiektywnie do zakupów sprzętu rolniczego. Przed dokonaniem tak ważnego zakupu, warto wziąć pod uwagę wszystkie za i przeciw.
Zakup nowych maszyn rolniczych wiąże się z bardzo dużym wydatkiem. Nawet pomimo tego, że jest możliwość skorzystania z dotacji unijnych ceny nowych maszyn rolniczych są ogromne. Rolnicy często muszą ratować się kredytami i zadłużeniami na długie lata.
Co jeśli nie możesz sobie pozwolić na nową maszynę?
W takich sytuacjach warto zastanowić się nad wariantem zakupu używanej maszyny rolniczej, która jest dużo tańsza w porównaniu do z zakupem nowej.
Jeśli rolnik, zdecyduje się na zakup używanej maszyny z pewnością zaoszczędzi trochę pieniędzy. Tym bardziej jeśli wybierze maszynę z niższej półki,mniej znanej firmy. W takim przypadku musi jednak liczyć się z tym, że maszyna może nie być do końca sprawna technicznie i będzie trzeba zainwestować pieniądze w naprawę maszyny.
Wybór odpowiedniego sprzętu rolniczego
Przy wyborze używanego sprzętu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jeśli nie posiadamy specjalistycznej wiedzy na temat danych maszyn i urządzeń, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów czy mechaników, którzy będą potrafić trafniej ocenić stan danej maszyny rolniczej.
Przed podpisaniem ostatecznych dokumentów zakupu oraz przekazaniu pieniędzy warto sprawdzić takie rzeczy jak:
- dokumenty rejestracyjne,
- dokumenty zakupu maszyny,
- dokumenty od przeglądów,
- i inne ważne i istotne dokumenty
Co zrobić po zakupach?
Jeśli zakupiliśmy używane maszyny rolnicze, które wymagają naprawy lub modernizacji, warto zwrócić się z tym do firm, które oferują usługi napraw maszyn rolniczych,
Tego typu warsztaty posiadają odpowiedni sprzęt oraz osoby, które specjalizują się w naprawie. Z pewnością zrobią to dużo szybciej i efektywniej.
Naprawa maszyn rolniczych – największe wyzwania
Jeśli chodzi o naprawę i modernizację maszyn rolniczych, największymi wyzwaniami, z którymi muszą się mierzyć zarówno właściciele jak i profesjonalne warsztaty jest szeroka gama modeli i rodzajów ciągników rolniczych, kombajnów zbożowych oraz innych urządzeń rolniczych. Maszyny i urządzenia rolnicze są coraz bardziej skomplikowane, jest w nich coraz więcej elektroniki. Dlatego diagnoza i naprawa wymaga specjalistycznej wiedzy oraz profesjonalnego sprzętu.